dnes je 13.7.2024

Input:

Vyhláška o stavu nouze v plynárenství v roce 2024

25.6.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2.5.6 Vyhláška o stavu nouze v plynárenství v roce 2024

redakce EnergetikaInfo.cz

Ve Sbírce zákonů ČR vyšla vyhláška č. 171/2024 Sb., kterou se mění vyhláška č. 344/2012 Sb., o stavu nouze v plynárenství a o způsobu zajištění bezpečnostního standardu dodávky plynu, ve znění pozdějších předpisů. Novela je účinná od 1. 7. 2024.

Důvodem novely vyhlášky jsou především změny evropských toků plynu po únoru 2022 a z toho vyplývající rizika týkající se zásobování nejen trhu s plynem České republiky, ale celé Evropské unie.

Na situaci reagovaly do značné míry již předchozí novely vyhláškami č. 224/2022 Sb. a č. 37/2023 Sb., v jejichž rámci však z důvodu časových priorit nebylo možné vyřešit všechny problémy. Proto bylo již při jejich tvorbě avizováno, že se tak stane prostřednictvím další novely vyhlášky č. 344/2012 Sb. v platném znění.

Z hlediska zásobování České republiky zemním plynem je nutné vycházet z faktu, že tuzemských trh je prakticky úplně závislý na importu plynu. Během uplynulého roku se sice podařilo zbavit prakticky stoprocentní závislosti na dovozu plynu z Ruské federace, ale je třeba posílit existující bezpečnostní mechanismy, které byly prioritně konstruovány na následky živelných pohrom, jako jsou záplavy či vichřice (toto již v rámci úprav legislativy v předchozích dvou letech bylo změněno tak, aby byly funkční i při případném delším přerušení dodávek plynu) a ještě více upravit omezování či přerušování spotřeby plynu v krizových situacích tak, aby nejprve došlo k omezování otopových odběrů a teprve následně k omezení technologických zákazníků na hodnotu povolené denní spotřeby. Cílem všech těchto úprav je snaha o to, aby mohl být co nejdéle, pokud to situace na plynárenské soustavě dovolí, zajištěn provoz výrobních firem a společností v České republice.

Novela tedy reaguje zejména na problém stanovení povolené denní spotřeby, kde se doposud někteří technologičtí zákazníci cítili poškozeni v důsledku toho, že hodnoty zmíněného ukazatele je v důsledku technologické odstávky jejich výroby v době vánočních a

Nahrávám...
Nahrávám...