dnes je 16.10.2024

Input:

Inteligentní dům 02: Možnosti ovládání prostředí a zařízení

13.8.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.5.2
Inteligentní dům 02: Možnosti ovládání prostředí a zařízení

Ing. Bohumír Číhal

V dalším textu naznačíme, jaké se nabízejí možnosti ovládání prostředí a zařízení ve vybraných zájmových oblastech inteligentního domu. Tyto zájmové oblasti se, pochopitelně, liší podle charakteru domu (rodinný, obytný, kancelářský, léčebný, obchodní, dopravní, hospodářský, výrobní), lokality, velikosti, personality uživatele, jeho osobních potřeb a ekonomických možností. Zaměříme se proto především na obecné oblasti spojené s představou IoD a v závěru se dotkneme některých speciálních oblastí.

Tepelná technika

Původně se technologie chytrého domu zaměřovaly pouze na základní kontrolu vnitřního prostředí spojenou s ovládáním teploty a světla. Regulované topení a klimatizace jsou stále jeho nedílnou součástí. Inteligentní dům umožňuje nastavit teplotu v celém domě nebo v jednotlivých místnostech přímo podle zjištěných aktuálních teplot, případně provádět automatickou regulaci podle předem nastavených programů řešících provozní a individuální potřeby.

Osvětlení

V oblasti osvětlení existuje řada možností využití zařízení, které uživateli usnadní život. I když se jedná pouze o automatické rozsvícení venkovních světel s čidlem na pohyb, nebo světla s režimem dne a noci. Nastavení světelných scén pro jednotlivé místnosti také umožňuje stmívání dle určité situace nebo potřeby, postupné nabíhání nebo i noční mód, kdy se při nočním vstávání nerozsvítí velká světla v místnosti, ale pouze led pásky u podlahy. Někteří výrobci nabízejí možnost nastavení režimů, kdy se podle zvoleného scénáře změní intenzita a barva světla. Jedná se například o mód, který přizpůsobuje podsvícení pokoje na základě zabarvené záře z televize.

Světla mohou mít také bezpečnostní charakter, kdy se například rozblikají v přítomnosti kouře, při úniku plynu nebo vody. Výjimkou není možnost nastavení režimu, který bude po odchodu majitele z budovy simulovat jeho přítomnost.

Jednou z výhod ovládání světel, je úspora energií. Chytré systémy jsou schopny snižovat spotřebu elektrické energie pomocí snižování intenzity světla nebo automatického vypínání světel na základě denní doby nebo intenzity slunečního svitu.

Stínění

Chytré rolety nebo žaluzie slouží nejen pro stínění světla během dne a noci a poskytnutí soukromí, ale i pro zabránění úniku tepla nebo chladného vzduchu z budovy. Mohou sloužit i jako ochrana před prudkým deštěm, kroupami nebo velkými poryvy větru.

Je možné vzájemné propojení prostředků ke stínění a ovládat okna podle pokojů nebo pater. Díky propojení s dalšími chytrými funkcemi (hudba a světlo) lze nastavit různé scénáře, kdy se odtemní místnost a začne hrát hudba. Některé společnosti nabízejí ovládání odtemňování rolet jako budík.

Chytré žaluzie pomáhají snižovat spotřebu energií za osvětlení místnosti. Díky přijímání informací z meteorologické stanice o momentálním stavu počasí žaluzie přizpůsobují polohu lamel tak, aby bylo dosaženo co nejefektivnějšího využívání slunečního svitu během dne.

Zabezpečení

Jednou z klíčových funkcí chytrých domů je zvýšení zabezpečení objektu. Pomocí alarmů a čidel dosáhne uživatel větší kontroly nad celou nemovitostí, ať už se jedná o čidla na detekci kouře, úniku vody, zapomenutého otevřeného okna nebo čidla a kamery na detekci vniknutí cizí osoby. Pomocí nastavení si uživatel zvolí, jak má na detekování nebezpečí systém reagovat a koho kontaktovat. Prvky zajištění bezpečnosti lze kontrolovat i na dálku prostřednictvím GSM sítě v době nepřítomnosti. Při napojení na EZS systém okamžitě upozorňuje např. na nepovolené vniknutí.

Inovace v zabezpečení se týkají i chytrých (nejen) domovních dveří, kdy se k otevření využívá vstupních čipů nebo kódů. V rámci zabezpečení lze nakonfigurovat chytré prvky tak, aby umožňovaly kontrolu nad určitou místností.

V rámci bezpečnosti objektu existují při provozování inteligentního systému negativa, která si zaslouží pozornost. Při přenášení velké části informací elektronickým zařízením, je nutné počítat s možným únikem citlivých dat. Výrobci se snaží této situaci předejít bezpečnostními opatřeními, nicméně technologický pokrok jde stále dopředu a s tím také vznikají nové bezpečnostní hrozby.

Audio a zábava

V rámci chytré elektroinstalace je možné nainstalovat audio systém do každé místnosti. Uživatel má také možnost poslouchat v každém pokoji něco jiného s různou hlasitostí. Pomocí aplikace nebo hlasu je možné ovládat televizi, audio a další prvky chytré domácnosti. Lze propojit domovní zvonek s audio systémem domácnosti a vidět návštěvníka díky kameře a mluvit s ním přes mikrofon.

Audio nemusí být spojeno pouze s hudbou, uživatel má možnost propojit svůj audio systém s alarmem, který se spustí v případě nebezpečí, ohrožení, nebo při úniku látek. Některá zařízení umožňují nastavit si audio upozornění na potenciální rizikovou situaci (například zapomenuté nezamknuté dveře).

Kuchyňská zařízení

Velkou pozornost věnují výrobci zařízením, která snižují podíl času věnovaný domácím pracím. Jedná se jak o mechanická zařízení (vysavače, pračky, kuchyňské roboty apod.), tak zařízení spojená s hospodařením (chladničky, spíže, komory apod.).

Zařízení chytré domácnosti v komunikaci s uživatelem sdělují informace o svém stavu a potřebách. Z příslušné aplikace je uživatel schopen přednastavit si teplotu trouby, spustit kávovar nebo naprogramovat inteligentní vysavač. Indikují nutnosti předepsaného servisu, doplnění provozních potřeb a součástí. Sledují nejen stav prostředí ve vytypovaných prostorech ale též množství zásob potravin a potřebu jejich doplnění (vč. obchodních kontaktů).

Pokud zařízení chytré domácnosti pocházejí od různých výrobců, lze je instalovat především do otevřených systémů chytrých domů.

Zahrada

Ovládání inteligentních zařízení není limitováno pouze v rámci budovy. Lze na dálku přizpůsobovat vlhkost vzduchu ve skleníku, kdy nainstalovaná čidla snímají momentální stav vlhkosti a teploty a zjištěné informace zasílají do zařízení komunikujícího s uživatelem. Na stejném principu lze sledovat a ovládat stav teploty a vlhkosti i v sauně. Bazén disponuje čidly a senzory, které detekují pH vody a koncentraci chlóru. Uživatel může na dálku upravovat podmínky vody, čistit a

Nahrávám...
Nahrávám...