dnes je 27.7.2024

Input:

Prvky kompenzačních zařízení

17.3.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.12.8
Prvky kompenzačních zařízení

Ing. Vítězslav Šťastný, CSc. a kolektiv

Pro individuální kompenzaci je třeba mít k dispozici jen kondenzátor odpovídajícího kapacitního výkonu. Jen pro tento účel je možné odstranit ze svorkovnice tzv. vybíjecí odpory, které slouží k postupnému vybití náboje kondenzátoru při jeho vypnutí. Kondenzátor se při individuální kompenzaci při vypnutí vybije přes vinutí indukčního motoru. Je třeba při tom dbát, abychom ho připojili do svorkovnice motoru nebo na svorky stykače, které při jeho vypnutí zůstávají bez napětí.

Jak skupinová, tak centrální kompenzace sestávají z řady součástí, které musí mít technickou způsobilost zvládnout náročný provoz a přepěťové stavy při vypínání kompenzačních stupňů kondenzátorové baterie.

Regulátory indukčního výkonu

Regulátory indukčního výkonu vyrábí řada renomovaných firem a záleží jen na tom jaké technické parametry musí požadovaný regulátor splňovat. Jde především o počet kompenzačních stupňů a vlastní regulační rozsah. Samozřejmým předpokladem je kvalitní regulace indukčního výkonu v oblasti účiníku mezi hodnotami cos φ = 0,95 induktivních, jalových do cos φ = 1,00.

Výrobci regulátorů indukčního výkonu je vybavují, krom vlastní regulační funkce, lehce ovladatelnými prvky pro nastavení jejich správného působení. Každý regulátor by však měl mít zpožďovací člen, který způsobí, aby právě připojený kompenzační stupeň nehlásil překompenzování a regulační člen regulátoru ho ihned opět vypnul. Moderní, nové regulátory pracují již na bázi mikroprocesorů.

Kondenzátory

Nahrávám...
Nahrávám...