dnes je 27.5.2024

Input:

Výchozí stav spotřeby energie

16.1.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Výchozí stav spotřeby energie

RNDr. Tomáš Chudoba

Výchozí stav spotřeby energie

Výchozí stav spotřeby energie je prezentován za určité časové období, zpravidla jeden rok. Platí, že výchozí stav spotřeby energie pro budoucí období je vlastně konečným stavem za období přecházející.

Výchozí stav spotřeby elektřiny za rok 2017 činí 3 265 MWh.

Na rok 2017 jsou plánována úsporná opatření ve výši 550 MWh.

Konečným stavem za rok 2017 bude skutečná spotřeba, tedy hodnota výchozího stavu snížená o úspory. Konečným stavem by měla být hodnota kolem 2 715 MWh (rozdíl 3 265 MWh – 550 MWh).

Poznámka k pojmům

Český překlad normy trpí nejednoznačností v používání pojmů spotřeba energieužití energie. Vysvětlili jsme jinde, že pojem "spotřeba energie" je fyzikální nesmysl. Norma všude tam, kde lze jednoznačně použít obecnější a přesnější pojem "užití", by ho měla používat. Bohužel se tak neděje. Často se však s problémem potýká i anglický originál. Příklady jsou v tabulce na další straně.

Tabulka objasňující pojem "Výchozí stav spotřeby energie"

V další tabulce na následující straně je prakticky a na číslech objasněno, jak porozumět pojmu "výchozí stav spotřeby energie" (lépe řečeno "výchozí stav užití energie") a jak s ním pracovat.

Užití/spotřebu energie normalizujeme (tedy přepočítáváme) na skutečné podmínky. Tabulku ponecháváme bez komentáře, neboť záhlaví řádků a sloupců považujeme za dostatečně výstižná.

Příklady chybného použití pojmu "spotřeba" energie
Článek Anglický originál Český překlad Komentář autora
Nahrávám...
Nahrávám...