dnes je 18.6.2024

Input:

Vertikální vzduchové generátory 05: Příklady realizovaných typů elektráren

19.9.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.2.3.4
Vertikální vzduchové generátory 05: Příklady realizovaných typů elektráren

Ing. Bohumil Číhal

Výrobci obvykle vyrábějí několik typů zařízení a celou škálu jejich variací podle výkonu a předpokládaného využití. Zde se zaměříme především na jejich vybrané představitele.

ROSWELL (Shark Gills)

Projekt větrné elektrárny ROSWELL byl oceněn jako "Výrobek roku 2006". Charakteristika uvádí: Světový vynález (Jan Tauš, firma TAAWIN, s.r.o, český patent č. 297478). Zařízení upoutá na první pohled nevšedním tvarem rotoru vzduchové turbíny s tvarem talíře v podobě UFO. Má nejen výjimečný tvar, ale i konstrukci, v níž se skrývá mnoho převratných technických řešení, často patentově chráněných.

Obr. č. 1: Rotor větrné turbíny Roswell

V momentě, kdy se do klapek rotoru opře vítr a kotouč se pootočí, dostanou se klapky do závětrné strany a levitující vačkový mechanismus uvnitř kotouče klapky zasune do povrchu kotouče, který se dál otáčí proti větru bez odporu vzduchu. Na návětrné straně se klapky opět zvednou a jsou připraveny na další nápor větru a k přeměně jeho kinetické energie v elektrickou.

Pro představu udávané navrhované technické parametry:

Průměr talíře 5 m, výška 2 m. Počet žeber 12, plocha 12 m2. Počáteční provozní rychlost větru 2 m/sec, maximální rychlost větru neomezená. Maximální otáčky 180/min. Špičkový výkon při rychlosti větru nad 16 m/sec 15 kW, při 6-15 m/se 3,5 až 10 kW, při 3 m/sec 1 kW.

Výkon jednoho kotouče je v průměru 10 kW. Na stožár se dá namontovat několik kotoučů pod sebe a výkon zvednout až na 30 kW. Povrch kotouče lze opatřit fotovoltaickou folií. V takovém provedení je zařízení schopno vyrábět elektrický proud i když nefouká vítr a stroj stojí. V extrémních větrných situacích lze pouhým zavřením všech klapek stroj bezpečně zastavit v jakémkoliv režimu a plynulou elektronickou regulací odporových klapek lze odebírat požadovaný elektrický výkon i při extrémních rychlostech větru zcela bezpečně, proces může být plně automatický. Roswell je špičkovou konstrukcí, jejíž parametry nebyly potvrzeny praxí.

Icewind

Islandská společnost IceWind, která se zabývá obnovitelnými zdroji energie, uvedla na trh inovativní větrné turbíny se šesti lopatkami pro domácí použití. Konstrukce se šesti lopatkami zajišťují nízkou rychlost rozjezdu a také fungují jako brzda, když příliš vzroste rychlost větru.

Obr. č. 2: Šestilopatková turbína IceWind pro USA

Turbíny jsou konstruovány tak, aby odolaly větru o rychlosti více než 58 m/sec (209 km/hod) a jsou utěsněny proti vniknutí prachu, ledu, vody nebo nečistot do generátoru. Lopatky vyrobené z hliníku a nerezové oceli vydrží podstatně déle než lopatky vyrobené z nylonových vláken, oceli, plastu nebo skleněných vláken.

LuvSide

Větrná turbína LS Helix 3.0 Savonius s vertikální osou je třetí generací rotoru Savonius společnosti LuvSide. Zdědil standardní konstrukci šroubovice, ale oproti předchozímu modelu zdvojnásobil výkon. Větrná turbína je tvarována

Nahrávám...
Nahrávám...