dnes je 29.3.2024

Input:

Revize a kontroly elektrického ručního nářadí během používání

17.3.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.5.3.1
Revize a kontroly elektrického ručního nářadí během používání

Ing. Vítězslav Šťastný, CSc. a kolektiv

Normy vztahující se na elektrické ruční nářadí

Norma ČSN 33 1600, vydaná v květnu 1994, v plném rozsahu nahradila normy ČSN 34 3880:1960 a ČSN 34 3881:1964, které se vztahovaly na elektrické přenosné nářadí.

Předchozí normy byly zcela přepracovány a spojeny do jedné normy, ve které byly konkrétněji stanoveny skupiny používání, rozdělení a provádění revizí a kontrol nářadí a prodlouženy lhůty revizí nářadí. V normě bylo doplněno provádění revizí a kontrol transformátorů a prodlužovacích pohyblivých přívodů, používají-li se s revidovaným nebo kontrolovaným nářadím.

Termíny a definice elektrického ručního nářadí jsou obsaženy v souboru norem řešících bezpečnost elektrického ručního nářadí, norem třídy 36, skupiny 15 (třídící znak norem 36 1570, 36 1575).

Poznámka:
Normy ČSN 36 1559-1, ČSN EN 50144-1 (36 1570) a ČSN EN 60745-1 (36 1575) definují ruční nářadí jako elektrickým motorem poháněný stroj, určený k vykonávání mechanické práce a konstruovaný tak, že motor s ostatními částmi stroje tvoří sestavu, která může být snadno přenesena do místa činnosti a která je při práci držena v ruce nebo zavěšena. Dále normy upřesňují, že ruční nářadí může být opatřeno ohebnou hřídelí a motor může být proveden jako pevný nebo jako přenosný. Ruční nářadí může mít také prostředky pro upevnění do stojanu. Mezi ruční nářadí patří také nářadí podpírané rukou jako např. kladiva k bourání dlažby.

Rozdělení elektrického ručního nářadí podle používání

Podle pracovního využití, tj. podle četnosti a délky doby používání se elektrické ruční nářadí zařazuje do tří skupin.

  • Skupina A – s nářadím se pracuje jen občas (do 100 provozních hodin za rok);

  • Skupina B – s nářadím se pracuje často krátkodobě (od 100 do 250 provozních hodin za rok;

  • Skupina C – s nářadím se pracuje často delší dobu (více než 250 provozních hodin za rok).

Provádění revizí a kontrol elektrického ručního nářadí

Revize elektrického ručního nářadí se provádějí

  • pravidelně – nejpozději ve lhůtách stanovených v dále uvedené tabulce;

  • při předpokládané nebo zjištěné závadě (např. při podezření na poškození elektrickým proudem, mechanickým nárazem, tekutinou nebo jinými vlivy).

Poznámka:
Revizí elektrického ručního nářadí se rozumí souhrn úkonů, při kterých se prohlídkou, měřením a zkoušením zjišťuje stav nářadí z hlediska jeho bezpečnosti. Součástí revize nářadí je vypracování dokladu o revizi nářadí. Odborná způsobilost pro provádění revizí elektrického ručního nářadí od 1. 7. 2007 je uvedena v úvodní kapitole.

Maximální lhůty pravidelných revizí elektrického ručního nářadí:

Skupina Nářadí třídy ochrany
I II III
A 6 měsíců 12 měsíců 12 měsíců
B 3 měsíce 6 měsíců 6 měsíců
C 2 měsíce 3 měsíce 3 měsíce
Poznámka:
Zařazení elektrických zařízení do jednotlivých tříd ochran stanovuje ČSN EN 61140 ed.2 Ochrana před úrazem elektrickým proudem – Společná hlediska pro instalaci a zařízení (33 0500) z března 2003.

Kontroly elektrického ručního nářadí se provádějí

  • před každým výdejem a po každém vrácení nářadí (např. ve výdejně nářadí);

  • při dlouhodobém používání (více než jednu směnu) vždy před zahájením práce s nářadím ve směně a po skončení práce s nářadím v této směně.

Poznámka:
Kontrolou elektrického ručního nářadí se rozumí činnost, při které se prohlídkou a zkoušením zjišťuje technický stav nářadí.

Je-li součástí elektrického ručního nářadí samostatný transformátor a/nebo používá-li se k napájení prodlužovací pohyblivý přívod, podrobí se revizi a kontrole i transformátor a prodlužovací pohyblivý přívod (u nářadí třídy ochrany II a III musí být pohyblivý přívod neoddělitelně spojen s vidlicí).

Rozsah revizí a kontrol elektrického ručního nářadí

Postup provádění revizí a kontrol elektrického ručního nářadí vychází z ustanovení článků ČSN 33 1600 s přihlédnutím k průvodní technické dokumentaci výrobce nářadí (návodům pro používání a udržování, technickým podmínkám a dalším) tak, aby prohlídkou, měřením a zkoušením byl ověřen stav nářadí z hlediska jeho bezpečnosti.

Rozsah revize

Při revizi elektrického ručního nářadí se zjišťuje:

  • Důkladnou prohlídkou stav nářadí a jeho součástí v rozsahu čl. 5.3.1 ČSN 33 1600.
    Revidované části nářadí musí odpovídat požadavkům technických norem pro jednotlivé druhy nářadí (soubor norem s třídicím znakem 36 1570 a 36 1575), revidované části transformátoru (pokud se používá) musí odpovídat požadavkům ČSN EN 61558-2-4 a ČSN EN 61558-2-6 (třídicí znak norem je 35 1330). Uvedené normy stanovují zvláštní požadavky pro oddělovací ochranné transformátory a zvláštní požadavky pro bezpečnostní ochranné transformátory pro všeobecné použití. Prodlužovací pohyblivý přívod musí odpovídat požadavkům stále platné ČSN 34 0350 Předpisy pro pohyblivé přívody a šňůrová vedení z roku 1964. Zjištěné závady musí být před dalším používáním opraveny a chybějící části doplněny.

  • U nářadí a

Nahrávám...
Nahrávám...