dnes je 23.5.2024

Input:

U Vraňan na Mělnicku vzniká zařízení s největším bateriovým úložištěm v ČR

5.4.2023, Zdroj: ČTK

U Vraňan na Mělnicku začala na konci března stavba zařízení, jehož součástí bude největší bateriové úložiště v Česku a plynové spalovací turbíny. Investorem je česká energetická skupina Decci. Energetické hnízdo (Energy nest) má být dokončené v květnu 2024. Takzvaný zdroj podpůrných služeb výkonové rovnováhy (SVR) bude mít celkový výkon 30 megawattů, informovala dnes ČTK za Asociaci pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Lucie Vurbsová. Podle Hospodářských novin jde o miliardovou investici.

Hybridní zdroj umožní díky bateriovému systému akumulace energie (BSAE) regulační výkon požadovaný provozovatelem přenosové soustavy uvolnit okamžitě. "Omezená výdrž BSAE je kompenzována zapojením spalovacích turbín s rychlým startem, vysokou výkonovou dynamikou a nízkými emisemi. Technické řešení představuje kombinaci zdrojů, které se navzájem synergicky doplňují. Koncept hybridního zdroje byl vyvinut s cílem posílit energetickou bezpečnost ČR a podpořit dekarbonizaci České energetiky," uvedla členka představenstva E.nest Energy Darina Merdassi. Společnost patří do skupiny Decci.

"Investice přesáhne jednu miliardu korun," řekla Merdassi HN. Podle ní je projekt financován z vlastních zdrojů investora v kombinaci s bankou. Investor podle HN na projekt nevyužije žádnou dotaci. Výkonný

Nahrávám...
Nahrávám...