dnes je 24.5.2024

Input:

Problematika komplexní spolehlivosti

17.3.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.3.4.3
Problematika komplexní spolehlivosti

Ing. Vítězslav Šťastný, CSc. a kolektiv

Pomocí metodiky komplexní spolehlivosti se posuzuje úroveň elektřiny při základním technickém návrhu před realizací doporučené konfigurace silnoproudých prvků DS, LDS; jejich technických parametrů a provozních vlastností, při výběru vhodného místa připojení odběratele na DS, LDS a také při analýza provozu DS; LDS.

Posouzení komplexní spolehlivosti elektrorozvodné sítě se provádí ve třech základních oblastech:

Spolehlivost při návrhu

  • Spolehlivost celku nebo jednotlivých částí elektrorozvodné sítě – ERS (PS, DS, LDS) v období tvorby projektové dokumentace. Řešením vybraného matematicko – fyzikálního modelu lze určit vybrané charakteristiky (znaky), porovnat spolehlivost variantních řešení, nebo prokázat, že návrh dosahuje požadované úrovně předepsaných hodnot.

Spolehlivost při kontrole

  • Spolehlivost již provozovaných ERS, nebo jejich částí (napěťová úroveň, teritoriální ohraničení apod.). Znalost ukazatelů až na úroveň prvků umožňuje optimalizaci revizních činností, údržby a okamžiku regenerace. Cílem této činnosti je hledání kritických prvků, s cílem zaručit zvýšení spolehlivosti celého systému, při vynaložení minimálních nákladů v jednotlivých létech doby ekonomické nebo fyzické životnosti.

Spolehlivost při dispečerských pracích

  • Spolehlivost při přípravě provozu ERS. Zde jde o posuzování spolehlivosti v oblasti dispečerského řízení. Z požadované spolehlivosti se volí takové varianty zapojení ERS, s přihlédnutím na požadované revize a opravy, které nejvíce vyhovují požadovaným (stanoveným) ukazatelům.

V podmínkách držitelů licence na distribuci elektřiny se problematika

Nahrávám...
Nahrávám...