dnes je 2.12.2022

Input:

Již každá sedmá polská domácnost využívá fotovoltaiku. V Česku jich je i přes velký zájem zatím jen zlomek

9.11.2022, Zdroj: Columbus (columbusenergy.cz)

Česká republika má ve využívání obnovitelných zdrojů obrovský potenciál. Zatímco v Polsku má již 14 % domácností na svých střechách nainstalovanou fotovoltaickou elektrárnu, v Česku se jedná o necelá 4 % rodinných domů. Podle odborníků ze společnosti Columbus Energy Česko nyní zažívá podobný boom, jaký se v Polsku odehrál před 4 roky v souvislosti se zavedením dotačního programu Mój Prd a daňových zvýhodnění pro fotovoltaiky. Také u nás majitele domů kromě vysokých cen energií motivuje k nákupu fotovoltaik podpůrný program Nová zelená úsporám. Odborníci v současné situaci, kdy ceny elektřiny neustále stoupají, radí nečekat s instalací až na jaro. Fotovoltaika se vyplatí i v zimním období.

Zatímco Polsko v posledních letech pravidelně obsazuje přední příčky evropských statistik z hlediska nárůstu instalovaného výkonu nových fotovoltaických elektráren, Česká republika za svým severním sousedem významně zaostává. V roce 2021 Polsko dokonce obsadilo druhé místo s nárůstem o 3,7 GW. Na konci srpna 2022 tak bylo podle Institutu obnovitelné energie (IEO), který monitoruje vývoj fotovoltaiky v Polsku, realizováno 1,1 milionů mikro instalací s celkovým výkonem 10,6 GW. Jen pro srovnání do konce června 2022 bylo v Česku dle dat Solární asociace připojeno 60 229 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 2255 MWp. To je téměř 200% nárůst ve srovnání s prvním pololetím 2021. Stejně jako u nás je i v Polsku až 80 % instalací prováděno na rodinných domech.

„V Česku je obrovský potenciál co se obnovitelných zdrojů týče. V loňském roce instalovaný výkon v polské fotovoltaice dosáhl 7,67 GW a do konce července 2022 se navýšil na 10,6 GW, což je téměř pětinásobek instalované kapacity v Česku. Zatímco u nás se výraznější zájem o fotovoltaiku objevil teprve s rostoucími cenami energií na podzim 2021, v Polsku tomu bylo již před čtyřmi lety v souvislosti se zavedením dotačního programu Mój Prd. Nutno podotknout, že také Čechy k proaktivnímu řešení stávající situace na trhu s energiemi motivuje kromě významných finančních úspor také dotační program Nová zelená úsporám,” uvádí Petr Částek, člen představenstva Columbus Energy.

S instalací fotovoltaiky nečekejte až na jaro

Přestože je

Nahrávám...
Nahrávám...