dnes je 13.7.2024

Input:

Ekodesign energetických výrobků

20.10.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.2.6 Ekodesign energetických výrobků

Dr. Ing. Rostislav Suchánek a kolektiv autorů

Stále více firem se v dnešní době zaměřuje na environmentální dopady svých činností. Hledají se nové cesty, které vedou ke zlepšení životního prostředí, do popředí se dostávají biologická zemědělství, existuje environmentální ekonomie a účetnictví apod.

V oblasti vývoje a návrhu výrobků a služeb je zde nový nástroj, který se problematikou životního prostředí zabývá. Tento nástroj se nazývá EKODESIGN.

Přínos

Ekodesign označuje začlenění požadavků ochrany životního prostředí do návrhu, vývoje a produkce nového výrobku. Hlavním přínosem je pokrytí environmentálního hlediska (výběr materiálů s nízkým dopadem na životní prostředí, optimalizace způsobu likvidace) a hlediska ekonomického (snižování spotřeby materiálů a optimalizace přepravy a distribuce).

Jedná se o systematický proces, který vedle klasických vlastností, jako je funkčnost, ekonomičnost, bezpečnost a technická proveditelnost, klade velký důraz na dosažení minimálního negativního dopadu výrobku na životní prostředí během jeho celého životního cyklu. V praxi to znamená nalézt takové výrobní i jiné postupy, které jsou co nejšetrnější k životnímu prostředí.

Legislativní

Nahrávám...
Nahrávám...